Zapanuj nad błędami – 10 porad, jak nauczyć się pisać poprawnie

Zapanuj nad błędami – 10 porad, jak nauczyć się pisać poprawnie

Z pisaniem jest tak, że choćby nie wiem co, to i tak do tekstu zawsze wkradnie się jakiś błąd.
Nie ma co się oszukiwać. Aby poprawnie pisać, trzeba znać choćby podstawowe zasady pisowni. Tekst bez błędów, logiczny i spójny to podstawa sprawnej komunikacji. Czasem jeden przecinek postawiony w złym miejscu może diametralnie zmienić sens wypowiedzi. Ma to szczególne znaczenie, gdy piszemy dokumenty urzędowe. Błąd może nas sporo kosztować. Jeśli chcesz, aby Twoi odbiorcy (np. klienci) dobrze Cię zrozumieli i prawidłowo odebrali Twój komunikat, to staraj się pisać bezbłędnie.
Najważniejsza zasada brzmi tak: jeśli chcesz dobrze pisać, to jak najwięcej obcuj ze słowem pisanym.

1. Dużo czytaj

Czytanie na serio rozwija. Oswajasz mózg z pisownią danego słowa, więc podczas pisania poprawna wersja sama Ci się przypomni.

2. Słuchaj i czytaj o języku

Jest mnóstwo książek, blogów i kanałów na temat poprawnej polszczyzny. Znajdź swoje ulubione i zaglądaj do nich czasem.

3. Rozwiewaj wątpliwości

Korzystaj ze słowników książkowych i internetowych oraz poradni językowych.

4. Pisz bez pośpiechu

Zadbaj o skupienie podczas pisania. Gadający telewizor, biegające wokół dziecko czy głośna muzyka nie sprzyjają utrzymaniu uwagi i łatwo wtedy o błąd. Po napisaniu przeczytaj swój tekst, najlepiej po jakimś czasie. Świeże spojrzenie pozwoli zauważyć to, czego nie dostrzegło się w trakcie pisania.

5. Staraj się pisać prostym językiem

Unikaj zdań wielokrotnie złożonych, wtedy najłatwiej o błąd składniowy czy interpunkcyjny. Specjalistyczne słownictwo stosuj z umiarem.

6. Czytanie na głos

Czasem taki zabieg pozwala wychwycić błędy stylistyczne. Przeczytane głośno słowa niekiedy brzmią inaczej, niż czytane w myślach. To bardzo dobry zabieg na sprawdzenie, czy tekst brzmi logicznie.

7. Ćwicz pamięć

Jeśli masz problem z zapamiętaniem pisowni jakiegoś słowa, to skojarz go sobie z obrazem lub jakąś historią. Im bardziej abstrakcyjnie, tym mózg szybciej to zapamięta. Na przykład do wyrazu „żółw” można przyporządkować obraz litery „ż” przeciskającej się powoli przez dziurkę w „ó”. Po pewnym czasie prawidłowe zapisanie słowa „żółw” nie będzie już takim problemem.

8. Korzystaj z narzędzi do sprawdzania tekstu

Programy typu Language Tool są przydatne, choć nie są doskonałe. Znajdą tylko te błędy, które mają zapisane w swoim słowniku.

9. Ćwicz mózg

Rozwiązuj krzyżówki, graj w słowne gry, np. Scrabble. Ucz się przez zabawę.

10. Skorzystaj z pomocy korektora

Oddaj tekst profesjonaliście, aby wyłapał to, co Tobie umknęło. Korektor nie jest tylko od sprawdzania przecinków lub poprawiania błędów ortograficznych. Zadba o Twój tekst na wielu płaszczyznach, np. sprawdzi logiczność wątków, wyłapie błędy stylu, a nawet poprawi błędy typograficzne (czyli edycji i składu).

Poprawne pisanie to coś, co można opanować. Wymaga nieco chęci i wysiłku, ale ta praca bardzo się opłaca.

Tekst jest Twoją wizytówką i jeśli jest bezbłędny, to świadczy o Tobie jak najlepiej i buduje Twój wizerunek.