Cechy literatury dziecięcej. Jak pisać dobre bajki dla dzieci

Cechy literatury dziecięcej. Jak pisać dobre bajki dla dzieci

Pisanie dla dzieci bardzo różni się od pisania dla dorosłych. Dobrze jest przynajmniej w minimalnym stopniu poznać świat dziecka, chociaż wcale nie trzeba być rodzicem, aby pisać wspaniałe bajki dla dzieci. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Wiek dziecka

Najpierw należy sobie dobrze przemyśleć kwestię, do jakiej grupy wiekowej ma być adresowana bajka. Inaczej pisze się dla trzylatków, inaczej dla sześciolatków, dziesięciolatków czy nastolatków. Różnice dotyczą języka, fabuły, konstrukcji postaci, a nawet doboru ilustracji.

Język i opisy

Stosuj prosty język, bez zbędnych upiększeń, bez nadmiaru trudnych, niezrozumiałych czy niejednoznacznych słów. Konstruuj krótkie zdania. W książkach dla dzieci lepiej unikać długich opisów i skomplikowanych metafor, a nacisk położyć na emocje i zmysły. Staraj się pisać obrazowo. Dzieci lubią wykorzystywać swoją wyobraźnię i chętnie się w niej zanurzają. Bajka ma im to umożliwić.

Fabuła

Najlepiej prosta, bez ciągłych wtrąceń, odbiegania od tematu, ucieczek do przeszłości, wybiegania w przyszłość. Nie pozwól małemu czytelnikowi się zgubić. Każde zdanie ma prowadzić prosto do końca historii.

Bohaterowie

Głównego bohatera można obdarzyć jakąś wyjątkową cechą albo mocą. Dzieci lubią utożsamiać się z postaciami opowieści, więc dobrze, aby np. umiał on poradzić sobie z danym problemem w wyjątkowy sposób. Bohaterowie drugoplanowi muszą mieć cechy, które pozwolą odróżnić ich od reszty. Może to być np. specyficzne słownictwo, powiedzonka, szczególny ubiór lub zachowanie.

Pomysły

Im dziwniejsze, bardziej abstrakcyjne i szalone rzeczy będą się działy, tym lepiej. Dzieci lubią słuchać i czytać o nietuzinkowych przygodach bohaterów i różnych niezwykłościach świata. To, co nam dorosłym wydaje się nierealne czy dziwaczne, dla dzieci będzie ekscytujące.

Morał

Bajka musi zawierać morał. Dobro zostaje nagrodzone, zło ukarane, problem rozwiązany. Trzeba wskazać małemu czytelnikowi, co może wyniknąć z danego zachowania lub postępowania. Cała historia nie może zawisnąć w próżni, musi mieć jasny koniec i przesłanie. W zasadzie przekazanie morału to główny cel bajki.

Postaraj się

Dzieci to wymagający czytelnicy, nie lubią fałszu, nielogiczności. Nie przesadzaj ze zdrobnieniami i infantylizowaniem, czyli zbytnim spłycaniem, upraszczaniem treści. Dziecko lubi czuć się ważne, docenione, potraktowane serio.

Ilustracje

Dobrze, aby opowieść była okraszona ciekawymi ilustracjami. Dla mniejszych dzieci ma to ogromne znaczenie, bo pozwala im odbierać bajkę wszystkimi zmysłami i głębiej przeżywać jej treść. Nie muszę wspominać, że sprzyja to lepszemu zapamiętywaniu. Ilustracje potrafią rozbudzić wyobraźnię i zainspirować dziecko do tworzenia własnych historii. Mogą mieć także charakter terapeutyczny, bo jako nieruchome obrazy pozwalają na chwilę skupienia, zanurzenia się w szczegóły, pobudzają fantazję. W dzisiejszych czasach, gdy jesteśmy z każdej strony bombardowani bodźcami, taka chwila skupienia na książce przynosi odprężenie, ukojenie, pozwala na spokojne przetworzenie treści bajki. Ilustracje mogą też spełniać funkcje dydaktyczne, bo pokazują otaczający świat, np. określone zwierzęta, rośliny czy zjawiska.

Dobrze napisana bajka wnosi w życie dziecka wiele wartości. Potrafi zaciekawić, skłonić do myślenia, nauczyć, pokazać i objaśnić świat. Zatem piszmy i czytajmy dzieciom bajki!

A może zaciekawi Cię też artykuł o zasadach prostego języka? Zapraszam tutaj.