Redakcja i korekta – czy naprawdę są potrzebne?

Redakcja i korekta – czy naprawdę są potrzebne?

Redakcja to początkowy etap przygotowania tekstu do publikacji. Jest to pierwsze czytanie po autorze i obejmuje sporo czynności. Korektę wykonuje się po redakcji i ma ona już mniejszy zakres ingerencji w tekst. Zarówno redakcję, jak i korektę może wykonać ta sama osoba, zwana korektorem.

Redakcja

Redakcja i korekta są często mylone i używane zamiennie. Redakcja polega na skorygowaniu błędów stylistycznych, składniowych, ortograficznych, logicznych. Redaktor sprawdza, czy tekst jest spójny, czy wszystko jest zrozumiałe dla czytelnika, czy wszystkie wątki są ułożone w logiczną całość. Ujednolica formatowanie, sprawdza poprawność nazw, dat i nazwisk.

Redakcję przeprowadza się na pliku edytowalnym, czyli np. w programie MS Word. Wszystkie poprawki są oznaczone i autor widzi, co zostało zmienione. Jeśli coś jest niejasne, to redaktor wstawia w odpowiednim miejscu stosowny komentarz.

Ta wstępna praca nad tekstem wymaga o wiele więcej czasu i zaangażowania niż korekta.

Korekta

Po redakcji tekstem może zająć się korektor. Poprawia to, co umknęło redaktorowi, bo zakres prac redaktorskich jest duży i nigdy nie daje się wyłapać wszystkiego. Korektor sprawdza literówki, brakujące lub nadmiarowe przecinki, kropki i inne znaki, błędy typograficzne, a także błędy składu (np. samotne spójniki na końcu wiersza).

Korektę przeprowadza się zazwyczaj na pliku PDF. Także i w tym wypadku autor ma wgląd w to, jakie poprawki i komentarze zostały naniesione.

Po co mi to?

Każdy tekst, który ma zostać wydany, powinien przejść proces redakcji i korekty. Podczas pisania wiele rzeczy może umknąć. Dobrze więc, aby czyjeś wprawne oko wyłapało wszystko to, co w tekście nie gra. Można powiedzieć, że to takie dopieszczanie tekstu, pucowanie i nabłyszczanie.

Twój tekst świadczy o Tobie. Jeśli są w nim rażące błędy lub jest niespójny, nielogiczny, to czytelnik to wychwyci i odpuści sobie dalsze czytanie. Twój wizerunek w jego oczach może na tym bardzo ucierpieć. Inwestycja w dobrego korektora zawsze się opłaca. Wyszlifowany diament, jakim wówczas staje się Twój tekst, możesz z dumą i bez obaw pokazać całemu światu.

Jeśli jesteś gotów/gotowa mi zaufać i skorzystać z mojej pomocy przy przygotowaniu swojego tekstu do druku, to po prostu napisz.