Pisać prosto nie znaczy prostacko. Prosty język jest jasny i zrozumiały dla większości odbiorców. Szybko i skutecznie zapewnia dostęp do informacji, bo pozwala ją zrozumieć i przetworzyć. Sprzyja to lepszej komunikacji, ułatwia nawiązanie kontaktu z czytelnikiem, a także pozwala skuteczniej sprzedawać.
Zasady prostej polszczyzny
1. Zadbaj o przejrzysty układ tekstu
Stosuj podział na akapity, wypunktowania, listy czy pogrubione frazy. Takie zabiegi sprawiają, że tekst nie wygląda przytłaczająco i łatwiej jest skupić uwagę na treści.
2. Używaj krótkich i powszechnie zrozumiałych wyrażeń
Najprościej ujmując – pisz, jakbyś chciał przekazać coś istocie z innej planety. Albo dziecku. Tylko nie popadaj w przesadę, nie chodzi o to, aby Twoje teksty były na poziomie dwulatka. Pomyśl, czy ktoś zmęczony po pracy albo o ograniczonych w danej chwili możliwościach poznawczych byłby w stanie zrozumieć Twój przekaz. I tu się kłania punkt 3.
3. Pisz krótkie zdania
Tak jest najlepiej. Krótkie zdania łatwiej zrozumieć i zapamiętać. Gdy trzeba ciągle skupiać się na tym, by nie wypaść z rytmu czytanej myśli, to w końcu traci się wątek. Rozbijaj długie zdania na krótsze. Taki zabieg bardzo poprawia zrozumienie czytanej treści.
4. Stosuj zasadę: jedna myśl – jedno zdanie
Nie komplikuj. Nie dodawaj słownych wypełniaczy (np. „jak już wspomniano”, „na początku mojego artykułu chciałbym…”).
5. Zamieniaj długie słowa na krótsze odpowiedniki
Jeśli masz wybór i Twój tekst na tym nie ucierpi (a z pewnością nie ucierpi), to napisz „bo” zamiast „ponieważ”, „ten” zamiast „niniejszy” itd…
6. Nie używaj żargonu zrozumiałego tylko dla wybranych
Branżowe słownictwo jest dobre, ale tylko dla wąskiej grupy osób. Jeśli chcesz dotrzeć ze swoim przekazem do szerszej grupy, to pisz tak, jakbyś miał do czynienia z laikiem w swojej dziedzinie.
7. Używaj strony czynnej czasowników, a nie biernej
Zamiast „tekst jest pisany” napisz „piszę tekst”. Strona bierna potrafi sporo namieszać w odbiorze tekstu.
8. Stosuj naturalny szyk zdania
W języku polskim najpierw jest rzeczownik, a potem czasownik. „Piszę książkę swoją, ale cierpi moja dusza, bo odeszło natchnienie”. Lepiej brzmi: „Piszę książkę, ale nie mam natchnienia i ciężko mi idzie”. 😉
9. Najważniejszą myśl formułuj zwięźle
Jak ognia unikaj ciągłych wtrąceń, dygresji, odchodzenia od meritum. Nie twórz nadmiaru informacji, nie lej wody, bo to może przytłoczyć czytelnika.
10. Zawsze pamiętaj o odbiorcy i zwracaj się bezpośrednio do niego
Unikaj form bezosobowych, dostosuj formuły do adresata. Lepiej napisać: „Kup książkę w księgarni XYZ” zamiast „Książkę można nabyć w księgarni XYZ”.
Podsumowując, jeśli nie piszesz artykułu naukowego czy branżowej książki, to im prościej napiszesz swój tekst, tym lepiej zrozumie go Twój czytelnik.